Sochaczew
Narodowe czytanie „Moralności pani Dulskiej”

W 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski zainicjował coroczne narodowe czytanie utworów najwybitniejszych polskich pisarzy. Do tej pory czytano m.in. „Pana Tadeusza”, „Zemstę” i „Lalkę” oraz „Przedwiośnie”  a  także „Balladynę”

Od początku do akcji włączyła się nasza szkolna biblioteka, która organizowała szkolne czytanie w/w dzieł. 10 września uczniowie klasy 8c  czytali fragmenty komedii Gabrieli  Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”

Najpierw B. Krasuska przybliżyła im cele akcji.  Następnie M. Maćkowiak przedstawiła w skrócie treść utworu, a na koniec chętni uczniowie Lena, Przemek i Wiktoria  spróbowali swoich sił w interpretacji wybranych fragmentów komedii, z którą   zetkną dopiero  w klasie trzeciej szkoły średniej. Dzieło G. Zapolskiej znajduje się w kanonie lektur szkolnych, a część powiedzeń znalazła swoje miejsce w języku potocznym. Tytułowa bohaterka stała się synonimem zakłamania, hipokryzji i dwulicowości.

16.09.2021