przejdź do Sochaczew.pl
113491 odwiedzin
Uczniowie "jedynki" laureatami Międzynarodowego Projektu Ekologicznego „Badacz Wody”

„Badacz Wody” jest projektem edukacyjnym dotyczącym poważnego globalnego zagadnienia jakim jest deficyt wody słodkiej na świecie.

W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klasy 7c (obecnie 8c) przystąpili do jego realizacji. Wykonywali zadania z zakresu czterech misji.

Były to: TAJEMNICZA WODA (odkrywali, gdzie w przedmiotach codziennego użytku ukryta jest woda), CZYSTA WODA (uczyli się dbać o czystość słodkiej wody naszej planety), CENNA WODA ( odnajdywali sposoby oszczędzania wody) i WODA NA ŚWIECIE (odkrywali, w jaki sposób społeczności uzyskują dostęp do wody). Za wykonane zadania drużyna otrzymywała punkty, które po podliczeniu dawały określone miejsce na liście krajowej  i światowej. Każdego miesiąca za szczególne zaangażowanie i najciekawsze dokonania w pracy nad projektem wybierana była szkoła miesiąca. Szkoła Podswowa nr 1 uzyskało taki tytuł w miesiącu październiku. Realizując zadania projektu, uczniowie nawiązali ścisłą współpracę z kolegami  z Gozo College Middle School na Malcie.  

W czasie kilku wideo konferencji, wymienili  informacje na temat sposobów oszczędzania wody w naszych krajach. Zrealizowali wspólnie dwa wyzwania. Konkurs na recyklingową zabawkę lub przedmiot użytkowy oraz pomiary ilości wody opadowej. Pomiary były dokonywane w tych samych dniach w przeciągu dwóch tygodni. Wyniki umieszczone zostały w specjalnych tabelach i opracowane w postaci wykresów. „Badacze Wody zorganizowali, pod hasłem „okaż serce - rusz z pomocą” zbiórkę funduszy na pomoc  dla osób  żyjących w kraju, w którym dostęp do wody jest najtrudniejszy.  Sprzedając samodzielnie upieczone ciasta czy własnoręcznie wykonane barwne koperty zebrali 150$. Przekazaliśmy je bezpośrednio Badaczom Wody w Afryce Południowej (Luhana Primary). Zostały one przeznaczone na zakup szklanych butelek na wodę oraz parawanów chroniących uprawy roślin przed ostrym słońcem i ptakami.  Uczniowie obchodzili Światowy Dzień Monitoringu Wody oraz Światowy Dzień Wody. Specjalnie na tę okazję wykonywali z plastikowych butelek i makulatury ogromną kulę ziemską oraz opracowali siedem zasad oszczędzania wody.  Zasady te zostały przedstawione całej społeczności szkolnej.                                                                                                                                                                                     

Realizację projektu zakończył Festiwal Wody, zorganizowany dla mieszkańców całego miasta. Każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie.  Były doświadczenia chemiczne, biologiczne, wodne koło fortuny, różnorodne konkursy i zgadywanki, produkcja papieru czerpanego.  Można było samodzielnie, metodą sitodruku wykonać nadruk na koszulce o treści „Oszczędzam cenną wodę”. Było również stoisko kulinarne. Kolorowe, warzywne i owocowe potrawy przyciągały uczestników. Oprócz degustacji wszyscy uzyskiwali informacje o tym ile wody mogą oszczędzić ograniczając zjadanie pokarmów mięsnych. Nie zapomnieliśmy o najmłodszych kolegach. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy ogromna grę planszową. Wędrując dużymi pionkami po odpowiednio oznaczonych polach uzyskiwali informacje na temat zasobów wody oraz sposobów jej oszczędzania. Festiwal wody cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wiele osób złożyło zapewniło nas, że dołożą wszelkich starań aby oszczędzać zużycie wody. Odwiedziło nas ponad 300 osób.                                                                                                                         

W ogólnej rywalizacji badacze z SP nr 1 zajęli 1 miejsce w Polsce i 5 na świecie (na ponad 1700 szkół realizujących projekt).                                                                                                                               

 19 listopada 2019 roku w Kramnicach Miejskich odbyło się  uroczyste podsumowanie osiągnięć uczniów oraz wręczenie nagród, ufundowanych przez Urząd Miasta Sochaczewa oraz Fundację GAP Polska z siedziba w Warszawie. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Pan Marek Fergiński, Burmistrz Miasta Sochaczewa, Pani Danuta Szewczyk- Kozłowska , Dyrektor Miejskiego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego, Panie : Magdalena Misiewicz – Rosik i Aleksandra Staniszewska z Wydziału Ochrony Środowiska, Pani Katarzyna Ratajczyk  przedstawiciel fundacji GAP Polska, Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Pani Małgorzata Gorgis.

 Projekt, który realizowany  w roku szkolnym 2018/2019 przyczynił się do zmiany sposobu myślenia  i nauczył uczniów jak postępować aby nie zmarnować ani jednej kropli cennej wody.   

A A A
21.11.2019
godz.17:13
 
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość