Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

W tym roku przypada  setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.  Z tej okazji w całym kraju odbywają się okolicznościowe imprezy. Oczywiście, do tak ważnych obchodów włączyła się społeczność  naszej szkoły.

9 listopada chcieliśmy w sposób szczególny uczcić wolną i niepodległą Ojczyznę. Większość uczniów własnoręcznie wykonała kotyliny, które przypięła do strojów galowych, by okazać szacunek do kraju.

Na piątej godzinie lekcyjnej obejrzeliśmy program Kiedy myślę Ojczyzna. Wystąpili w nim uczniowie z klasy drugiej, ósmej oraz trzeciej gimnazjum. Pieśni patriotyczne   wywołały u widzów łzy wzruszenia. Do gustu publiczności szczególnie przypadła piosenka w wykonaniu najmłodszej solistki- Dorotki z drugiej  klasy. Wiersze jej rówieśników wywołały uśmiech na twarzach uczestników uroczystości. Natomiast poezja patriotyczna wprowadziła zebranych w nastrój refleksji i zadumy. Program bardzo się podobał, o czym świadczyły gromkie brawa widzów.

Podczas tego samego spotkania rozstrzygnięto konkurs plastyczny, którego motywem przewodnim była oczywiście Polska. Jurorzy mieli problem z wyborem prac, bowiem musieli wybrać tylko kilka z kilkuset. Najlepsze stanowiły element dekoracji  na sali gimnastycznej, reszta przyozdobiła szkolne korytarze.

Na zakończenie uczniowie zaprezentowali  żywą biało- czerwoną flagę i odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” , tak jak uczyniła to większość polskiej społeczności szkolnej.

To jeszcze nie koniec działań okolicznościowych. Klasy 3b i 3c zorganizowały kawiarenkę, w której można było kupić słodkości. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na sztandar szkoły.

Co roku upamiętniamy Święto Niepodległości, ale w tym roku nadaliśmy mu szczególne znaczenie i wymiar, bowiem następna taka uroczystość nastąpi za… 100 lat.