przejdź do Sochaczew.pl
79759 odwiedzin
Festiwal wody

 

 

     O wodzie, jako czynniku niezbędnym do życia, na co dzień raczej nie myślimy. Uważamy, że mamy jej pod dostatkiem. Nie musimy  po  nią chodzić po kilka kilometrów czy o nią walczyć. Po prostu odkręcamy kran i … płynie. Niestety, nie wszyscy mieszkańcy naszego globu mają taki luksus. ONZ szacuje, że na kuli ziemskiej wody pitnej brakuje prawie miliardowi ludzi.

Bez wody nie ma jedzenia. Nie tylko ludzie potrzebują jej do życia- wody potrzebują także rośliny. Jednym słowem- bez wody nie ma życia.

      Problemowi deficytu wody w Polsce i na świecie służył m.in. Festiwal wody zorganizowany 1 czerwca  przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, którzy realizują międzynarodowy projekt poświęcony temu  zagadnieniu.                                                                                                      Od rana na parkingu przyszkolnym pojawiły się namioty, a w nich różnorodne atrakcje - oczywiście związane z wodą. Licznie przybyli mieszkańcy miasta mogli obejrzeć ciekawe doświadczenia chemiczne i fizyczne, prowadzić obserwacje mikroskopowe niewidocznych gołym okiem zwierząt żyjących w naszych rzekach , poznać technikę produkcji najdroższego na świecie papieru czerpanego, i oczywiście taki papier samodzielnie wykonać. Można było także wziąć udział w licznych konkursach.

Największym zainteresowaniem cieszyło się wodne koło fortuny. Uczestnicy festiwalu mieli możliwość malowania „rzeki moich marzeń”. Dzięki wspaniałym rysunkom, ośmiometrowa, rzeka zapełniła się  rybami, rakami,  ślimakami oraz roślinami wodnymi. Oblegane było również stoisko kulinarne, gdzie odbywała się degustacja potraw bezmięsnych, takich jak: czerwone, żółte i zielone pieczone pierogi, ciasta pomidorowo-  imbirowe z gruszką, ciasta bananowe z „czekoladą z daktyli”, ciasta kokosowe z rabarbarem, ciasta marchewkowe z jabłkami, świeżo wyciskane soki i wiele, wiele innych.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyło się stoisko informacyjne, tu można było uzyskać dużo wiadomości na temat zasobów wody w Polsce i na świecie oraz dowiedzieć się, jakie są sposoby jej oszczędzania.

Bardzo miłą niespodziankę sprawił Zakład Wodociągów i Kanalizacji  w Sochaczewie, który przygotował wiele ciekawych informacji związanych  z metodami oczyszczania ścieków.

W trakcie festiwalu można było również obejrzeć wystawę poświęconą współpracy młodych badaczy wody z SP 1 z rówieśnikami z Gozo College Middle School na Malcie.

     Festyn zakończył się o godzinie 14.00. Oprócz dobrej zabawy był również ogromny źródłem wiedzy na temat prawidłowego gospodarowania wodą i konieczności jej oszczędzania.

A A A
10.06.2018
godz.07:28
 
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość