Egzaminy 2018

Tradycyjnie w kwietniu uczniowie klas trzecich  sprawdzają swoją wiedzę i umiejętności podczas tzw. testów egzaminacyjnych. W naszej szkole przystąpiło do nich ponad 100 uczniów z czterech klas.

W środę 18 kwietnia czekał ich test z przedmiotów humanistycznych. Na pierwszy ogień poszła historia i wos. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą od starożytności po  koniec XIX wieku. Jak zwykle  pojawiły się mapy, drzewa genealogiczne  i teksty źródłowe.

O godzinie 11 rozpoczęła się druga część, tym razem język polski. Oprócz czytania ze rozumieniem należało napisać zamiast spodziewanej rozprawki… charakterystykę bohatera literackiego. . Oczywiście, ku radości jednych i rozpaczy drugich.  I na tym nie koniec nowości- teksty do czytania nie miały nic wspólnego z tematem wypracowania. Jednym słowem, uczeń, który nie czytał lektur, nie mógł  wykorzystać tekstów z arkusza egzaminacyjnego.

Czwartek 19 kwietnia to testy z przedmiotów ścisłych, dla wielu bardzo trudnych. Pierwsza część sprawdzała wiedzę z przedmiotów przyrodniczych. Z informacji zebranych  od uczniów wynika, że najtrudniejsza była chemia. Inni wskazywali jeszcze geografię, ale to zapewne zależy od osobistych preferencji.

Większość gimnazjalistów twierdziła po wyjściu z sali, że tym razem matematyka okazała się trudniejsza niż oczekiwano.  Jak zwykle trzeba było wykazać się znajomością wzorów na pola i objętości figur, ale kto je opanował na pewno zadania wykonał. Nie zabrakło też twierdzenia Pitagorasa i układu równań.

Trzeci dzień należał do języków obcych. W naszej szkole  uczniowie w przeważającej części wybrali język angielski, w związku z tym pisali poziom podstawowy i rozszerzony. Tu też niespodzianek nie było. Poza słuchaniem i odpowiadaniem na pytania do tekstu należało napisać e-mail.

Na wyniki niestety trzeba poczekać. Jak poszło na egzaminach, uczniowie dowiedzą się dopiero w połowie czerwca.